Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-09-01, 10:19   

Na początek września od Artura "Jazz Maynard - czyli Tarantino do kwadratu" - bardzo ciekawie :-D :

Cytat:
Wikingowie, walka na tle rasowym, zaginiony skarb, mordowanie kogo popadnie. To chleb powszedni w tym komiksie. Cholera, natrafimy tutaj nawet na scenę, gdzie wywala się z helikoptera jednego z antagonistów, po czym protagonista zrzuca mu rzeczony helikopter na głowę a sam odlatuje na skrzydłach... kruków. Tak. Ten komiks ma sporo takich dziwactw. Jednym to podpasuje, innym mniej, dokładnie tak samo jak z twórczością Tarantino. Osobiście mam do tego nieco sceptyczne podejście, ale podobnie jak na "Pulp Fiction" czy "Django" i przy "Jazz Maynard" bawiłem się świetnie. Oczywiście do czasu, bo na dłuższą metę taka stylistyka potrafi człowieka wymęczyć.

Cytat:
Podsumowując, serię warto przeczytać, jeśli kochamy twórczość Tarantino. Takie osoby raczej łatwo się w tym odnajdą, a ładna kreska oraz umiejętnie dobrana paleta kolorów, tylko umilą lekturę. W innym wypadku może być różnie, jednak przede wszystkim sięgając po ten komiks zapomnijcie, że jest w nim muzyka. Ten temat praktycznie nie istnieje i jest poruszony w obu trylogiach może z pięć razy. Do tego epizodycznie.

;)

"Jazz Maynard - czyli Tarantino do kwadratu"
Wcześniejsze materiały

jacek 

Wysłany: 2020-09-02, 10:08   

Kolejny tekst przed momentem otrzymany od Artura - "Coś zabija dzieciaki" #1 - podziękowania :-D :

Cytat:
Nie jest to nic nowego, wyszukanego czy szałowego, ale czyta się tak przyjemnie, że potrafi wciągnąć w swój mroczny świat. Komiks pokazuje, jak ze sprawdzonych schematów stworzyć coś interesującego.

Cytat:
Niby nic niezwykłego, ale powód dla którego monstra polują na dzieciaki i to, jak się maskują jest przedstawiony rewelacyjnie.

Cytat:
Nie przypuszczałem, że będę się przy tym tytule aż tak dobrze bawić, a jednak wciągnął mnie na całego.

:idea:

"Coś zabija dzieciaki" #1
Przemyśleń nam przybywa

jacek 

Wysłany: 2020-09-09, 18:57   

"Trylogia Hellspace, czyli o tym, jak mozolnie pisałem pierwszą książkę" - kolega Artur Tojza zaczął pisać książkę! - Gratulujemy i kibicujemy :-D :

Cytat:
"Piekło kosmosu" zrodziło się w mojej głowie latem 2004 roku. Grałem wtedy w sporo gier SF, a także kochałem ten gatunek w filmach. Nigdy jednak nie byłem fanem "Diuny" czy innych ważnych dzieł z tego gatunku. Najpoważniejszym filmem SF, który lubiłem były obie części "Odysei kosmicznej", ale to był swego rodzaju wyjątek. Moimi ulubieńcami są po dziś dzień "Ukryty wymiar", "Kula" czy "Gwiezdne wrota". Cholera, nawet na "Armageddonie" bawiłem się rewelacyjnie, a na animacji "Titan: Nowa Ziemia" byłem aż pięć razy w kinie. Gdy dorzucimy do tego takie gry jak "Freespace", "Homeworld" oraz "Earth 2150" wyklaruje się wam pełen obraz mej młodzieńczej miłości do gatunku.

:brawo:

"Trylogia Hellspace, czyli o tym, jak mozolnie pisałem pierwszą książkę"

jacek 

Wysłany: 2020-09-16, 15:37   

Minęły równo dwa tygodnie i kolega Artur nadesłał następną recenzję - dzisiaj jest to siódme pośród nas omówienie albumu "Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę" - dziękujemy :-D :

Cytat:
Komiks skupia się na XX wieku w USA oraz różnych problemach targających tamtym krajem. Od prohibicji, przez rasizm po powszechne demonizowanie czegoś, co byłoby niewygodne dla władzy.

Cytat:
Osobiście nigdy nie paliłem żadnego skręta. Cholera, nawet zwykłego papierosa nie paliłem, ale kompletnie mnie do tego nie ciągnie. Z drugiej strony hobbystycznie interesuję się nieco medycyną na różnych płaszczyznach, co głównie zaszczepiła mi rodzina, z której część pracuje w służbie zdrowia. Nieraz zatem słyszałem, że olej z konopi indyjskich jest składnikiem wielu leków, niestety nie refundowanych w Polsce.

Cytat:
Takie właśnie rzeczy porusza ten komiks, wraz z wielką wojną rządu USA wymierzonej przeciwko marihuanie. Jednocześnie obrazuje on, jak na przestrzeni lat ten kraj był pogrążony w rasizmie. W zasadzie nadal jest, choć role się nieco odwróciły i kto inny teraz dyktuje warunki.

Cytat:
Dla mnie komiks Boxa Browna genialnie obnaża te przywary wielkich mediów oraz polityków pragnących zbić kapitał na propagandzie.

...

"Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę"

jacek 

Wysłany: 2020-09-17, 10:30   

Dzisiaj także coś mamy a mianowicie czwartą wizytę "Dziewięciu miesięcy czułego chaosu" - pozdrawiamy Artura :-D :

Cytat:
Po pierwsze całość została świetnie narysowana i przedstawiona z nutą humoru oraz samokrytyki. To cenna umiejętność i nie każdy twórca ją posiada. Lucy Knisley nieraz parodiuje samą siebie, pokazuje jak bardzo bała się wielu spraw lub zwyczajnie o nich nie wiedziała. Tutaj pojawia się kolejny plus, czyli umiejętne przedstawienie całej historii. Czyta się ja szybko oraz przyjemnie.

Cytat:
Jednak w miejscu o wiedzy z zakresu nauki o ciąży i ciele kobiety, autorka popełniła niewybaczalny błąd - używając morderczych w skutkach skrótów myślowych oraz ogólników powieliła tonę fałszywych stereotypów na temat roli kobiet w społeczeństwie oraz badań nad anatomią człowieka. Knisley słusznie zauważyła, że w trakcie edukacji szkolnej tematem tabu była wiedza o seksie. W zasadzie nie nauczyła się niczego i sama musiała zdobywać wiedzę na własną rękę. Niestety przez lata widzę, jak Amerykanie łykają każdy banał niczym pelikan rybę, a ich głównym źródłem wiedzy jest prawda objawiona przez Hollywood. I w tym komiksie to widać.

...

"Dziewięć miesięcy czułego chaosu"

jacek 

Wysłany: 2020-09-20, 12:03   

Artur przed momentem nadesłał swoje uwagi dotyczące zatytułowanego "Upadek" jedenastego tomu "Batmana" - super kolego :-D :

Cytat:
Całość jest rozwleczona, powtarzalna i zwyczajnie zaczyna nudzić.

Cytat:
Czytanie "Upadku" z początku było interesujące, ale z każdą kolejną stroną zapał gasł, a pod koniec drugiego zeszytu miałem już zwyczajnie dosyć tego marudzenia głównego bohatera. Niby miały czytelnika zaskoczyć jego rozważania oraz przemyślenia, ale w praktyce sprowadziły na mnie łaskę Morfeusza.

Cytat:
Jedynie kilka pomniejszych zeszytów, przedstawiających poboczne wydarzenia było jako tako ciekawych. Jednak to bardziej takie fabularne zapchaj dziury.

:mrgreen:

"Batman" #11: "Upadek"
O tej historii było ostatnio wczoraj późnym wieczorem.

jacek 

Wysłany: 2020-09-21, 04:18   

Na rozpoczęcie tygodnia od Artura recenzja "Supermana. Roku pierwszego" - pozdrawiamy kolegę :-D :

Cytat:
Problem polega w samej narracji. Jest ona w praktyce pusta, pozbawiona polotu i pełna górnolotnych metafor, nijak pasujących do scenariusza. Może studentów filozofii by to podjarało, ale mnie zwyczajnie znużyło już po kilku stronach.

Cytat:
A wszystko wieńczy koszmarny rysunek. Serio, twarze postaci nie wyrażają absolutnie niczego. Radość, smutek, strach, nadzieja, wyczekiwania - nie ma znaczenia. Zawsze maję ten sam wyraz pyska.

"Superman. Rok pierwszy
O tym albumie czytamy czwarty raz.

jacek 

Wysłany: 2020-09-21, 17:36   

Wieczorem następny artykuł - o zatytułowanym "Saga Jedności. Ród El" drugim tomie "Supermana" - cieszymy się :-D :

Cytat:
Pierwsza połowa tego albumu to w głównej mierze opowieść młodego Jona, który powrócił na Ziemię i dość mocno zaskoczył rodziców swym wyglądem.

Cytat:
W drugiej połowie komiksu natomiast Superman wraz z synem oraz swoją kuzynką i psem Krypto, sprzątają bałagan po Jor-Elu. A ten jest pokaźny oraz dość krwiożerczy.

Cytat:
Ogólnie całość wypada naprawdę ciekawie i czytało mi się ten album przyjemnie.

Cytat:
Komiks jest też solidnie poprowadzony narracyjnie i naprawdę ładnie narysowany.

:)

"Superman" #2: "Saga Jedności. Ród El"
I cofamy się gdyż warto.

jacek 

Wysłany: 2020-09-22, 16:51   

Dziś od kolegi Artura omówienie noszącego tytuł "Alfa" drugiego tomu "Green Class" - znakomicie :-D :

Cytat:
Zatem mamy klasyczne postapo, gdzie ludzkość stoi na krawędzi zagłady, a świat roślin wykańcza miasta, wsie i ludzkie skupiska.

Cytat:
W każdym razie czytelnik szybko otrzymuje informacje, odnośnie obecnej sytuacji, przy czym scenariusz nie sili się na subtelność.

Cytat:
Dla mnie odrobinkę za mało, bo widzę ogromny potencjał drzemiący w tym uniwersum.

Cytat:
Z drugiej jednak strony komiks jest porządnie narysowany i pokolorowany, fabuła ma sens, postacie nie irytują, przynajmniej mnie, a scenariusz daje radę.

;)

"Green Class" #2: "Alfa"
Szczegółowe informacje, spory opis i przykładowe plansze
Materiały o tomie pierwszym
A tutaj jeszcze jeden.

jacek 

Wysłany: 2020-10-03, 11:08   

Aż jedenaście dni czekaliśmy na nowy artykuł od Artura i oto jest - "Czarolina" #1: "Pewnego dnia zostanę fantastykolożką!" - dzięki :-D :

Cytat:
Czy jest to komiks dobry? Tak, ale ma pewne wady. Głównie scenariuszowe, bowiem czuć czasem zbytnie uproszczenia lub pójście na skróty.

Cytat:
Najciekawszym elementem całej opowieści jest tytułowa Czarolina. Postać posiada ciekawą historię, nutę tajemnicy i ogólnie przyciąga uwagę.

Cytat:
Na osobną pochwałę zasługuje w mojej opinii rysunek. Jest ładny, przykuwający oko i idealnie pasuje do stylu snutej opowieści. Niby mroczny, ale tak naprawdę bardzo familijny. To samo zresztą się tyczy całej historii.

:)

"Czarolina" #1: "Pewnego dnia zostanę fantastykolożką!"
Tekst od Michała Lipki

jacek 

Wysłany: 2020-10-04, 12:49   

Przed chwilą otrzymane od Artura uwagi po zapoznaniu się z zatytułowanym "Rywale z Painful Gulch" 19 tomem "Lucky Luke" - pozdrawiamy Artura z uśmiechem :-D :

Cytat:
Inspiracją był autentyczny konflikt z lat 1863-1891 pomiędzy rodzinami Hatfield i McCoy, który jest bardzo znany w USA. Doczekał się nawet serialu telewizyjnego oraz musicalu. Nic dziwnego, że Morris i Goscinny sięgnęli po ten materiał, przerabiając go na swój sposób.

Cytat:
Sama historia jest poprowadzona bardzo szybko i dużo w niej strzelanin, burd i wysadzania różnych obiektów w powietrze. Jest to zdecydowanie jeden z lżejszych tomów, który wydaje mi się, ze bardziej doceni czytelnik amerykański lub osoba interesująca się historią tamtego kraju.

;)

"Lucky Luke" #19: "Rywale z Painful Gulch"
Pierwsze omówienie

jacek 

Wysłany: 2020-10-07, 16:38   

Od Artura dzisiejszego wieczoru tekst o zatytułowanym "Życia minione" szóstym tomie "Staruszka Logana" - dziękujemy :-D :

Cytat:
"Życia minione" spokojnie można nazwać pulpą. Jest to taki miks wszystkich ogranych schematów, połączonych z podróżą w czasie i próbą naprawienia błędów głównego bohatera. Wypadło to dość... biednie.

Cytat:
Scenariusz jest porwany, Lemire napakował ile się tylko dało tytułowych minionych żyć Logana i ciągnie w nich puste dialogi okraszone krwawą łaźnią. Szczerze powiedziawszy wynudziło mnie to straszliwie. Co gorsza ostatnia scena tak boli, że aż chciało mi się wyć.

"Staruszek Logan" #6: "Życia minione"
Vide ostatnio wczoraj.

jacek 

Wysłany: 2020-10-10, 13:35   

Artur dopiero co nadesłał omówienie "Kryzysu bohaterów" czym wprawił nas w niekłamaną radość :-D :

Cytat:
Scenariusz jest poprowadzony genialnie. Główna akcja jest poprzedzielana wstawkami gdzie poszczególne postacie zwierzają się czytelnikowi ze swoich słabości. Poznajemy tutaj zarówno często występujące osoby, jak i te mniej znane polskiemu czytelnikowi. Szczególnie jeśli nie śledzi on uważnie komiksów DC. Dla mnie było to świetne uzupełnienie wiedzy.

Cytat:
Wszystko to podkręca genialny rysunek oraz klimatyczne kolory. Na tym polu osobiście nie umiem się do niczego przyczepić.

:-D

"Kryzys bohaterów"
Archiwalia
Plus wypowiedź Janusza Samborskiego.

jacek 

Wysłany: 2020-10-10, 13:35   

Artur dopiero co nadesłał omówienie "Kryzysu bohaterów" czym wprawił nas w niekłamaną radość :-D :

Cytat:
Scenariusz jest poprowadzony genialnie. Główna akcja jest poprzedzielana wstawkami gdzie poszczególne postacie zwierzają się czytelnikowi ze swoich słabości. Poznajemy tutaj zarówno często występujące osoby, jak i te mniej znane polskiemu czytelnikowi. Szczególnie jeśli nie śledzi on uważnie komiksów DC. Dla mnie było to świetne uzupełnienie wiedzy.

Cytat:
Wszystko to podkręca genialny rysunek oraz klimatyczne kolory. Na tym polu osobiście nie umiem się do niczego przyczepić.

:-D

"Kryzys bohaterów"
Archiwalia
Plus wypowiedź Janusza Samborskiego.

jacek 

Wysłany: 2020-10-11, 14:58   

Artur i omówienie dziewiątej części "Deadpoola Classic" - czyli znakomicie :-D :

Co mnie grzeje :)
Cytat:
1. Sandy
Jest to najciekawiej napisana bohaterka w całym albumie, choć z początku zdaje się być głupiutką gąską. Wiecie, taką zapatrzoną w Deadpoola bo przecież ma tak gorące ciało, że przyciąga do siebie wszystkie gorące laski niczym magnes gwoździe. Jednak Sandy z czasem ewoluuje przedstawiając swoją, może nie jakoś specjalnie skomplikowaną, ale interesującą historię.

Cytat:
2. Czarny Łabędź
Drugim ogromnym plusem okazał się główny antagonista pierwszej połowy albumu. Słyszałem o tej postaci, jednak nigdy nie miałem z nią styczności. I nie, nie mówimy tutaj o baletnicy oraz genialnej kreacji aktorskiej Natalie Portman. Facet to arystokrata, uważający cech najemnego zabójcy za wyrafinowaną sztukę, więc nie pasuje mu podejście osób takich jak Deadpool.

Cytat:
3. Gościnny występ Rhino
Nie jestem wielkim fanem tego antagonisty, który głównie kojarzy mi się ze Spider-manem i w zasadzie to tyle. Jednak tutaj ten napakowany typ ubrany w kostium jednorożca ma dłuższą i bardziej rozbudowaną rolę.

Co mnie ziębi :-(
Cytat:
1. Twarze postaci
Ogólnie kreska w tym albumie jest jakaś taka nijaka. Wszystko jest bardzo, ze tak to ujmę, ugrzecznione i bije po oczach sterylnością. Mało tutaj krwi, brudu i innych rzeczy do których przywykłem czytając komiksy z Deadpoolem. Jednak najbardziej bolą twarze postaci, bo są... identyczne.

Cytat:
2. Druga połowa komiksu, czyli Agent X
Album zawiera pierwszych sześć tomów serii "Agent X" w scenariuszu Gail Simone. Nie wiem jak u innych czytelników, ale mnie zaprezentowana tam historia wynudziła strasznie.

Co było mi obojętne
Cytat:
Sam Deadpool. Niestety, ale tym razem był jakiś taki mało interesujący i zabawny. Miał kilka ciekawych wejść, parę udanych tekstów, jednak w finalnym rozrachunku na tle Task Mastera, Rhino i Sandy wypadł po prostu blado.

"Deadpool Classic" #9
To co było do tej pory

Odpowiedz do tematu