Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-21, 13:56   "Transport morski wraca do korzeni? Powstanie największy żaglowiec na świecie" - informuje Mariusz Błoński:Cytat:
Statek Oceanbird, zdolny do przewiezienia jednorazowo 7000 pojazdów, ma być napędzany wiatrem. Zostanie o wyposażony w pięć 80-metrowych żagli z metalu i kompozytów. Wysokość żagli można będzie obniżyć do 20 metrów, co pozwoli przepływać pod mostami czy dostosować żagle do warunków panujących na morzu. Jednostka będzie miała 200 metrów długości, 40 szerokości i 105 metrów wysokości nad linią wody, jej wyporność wyniesie 32 000 ton. Po ukończeniu będzie to największa jednostka żaglowa na świecie.

Średnia prędkość Oceanbird ma wynieść 10 węzłów. Będzie zdolna do przepłynięcia Atlantyku w ciągu 12 dni. Dzięki wykorzystaniu wiatru emisja z tej jednostki będzie aż o 90% mniejsza niż z analogicznych statków transportowych. Zostanie ona wyposażona też w silniki, zasilane czystą energią.


:idea:

"Transport morski wraca do korzeni? Powstanie największy żaglowiec na świecie"
Zajrzyjcie również tutaj
Strona projektu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-22, 05:28   1. "Egipt: odkryto kolejne 14 szczelnie zamkniętych sarkofagów sprzed 2500 lat" - powiadamia Jan Sochaczewski:Cytat:
13 trumien odkryto na początku miesiąca, potem kolejne 14. Odkrycie takiej liczby jednocześnie jest unikalne, twierdzą egiptolodzy. Ministerstwo ds. antyków i turystyki Egiptu opublikowało zdjęcia pomalowanych na żywe barwy, dobrze zachowanych drewnianych sarkofagów oraz małych artefaktów wydobytych w tym samym miejscu.

- Wstępne badania pokazują, że trumny są szczelnie zamknięte i nigdy ich nie otwierano - poinformowali urzędnicy.


:idea:

"Egipt: odkryto kolejne 14 szczelnie zamkniętych sarkofagów sprzed 2500 lat"

2. "Tajski park narodowy odsyła śmieci turystom. "Zapomniałeś czegoś"" - informuje Katarzyna Grzelak:Cytat:
"Twoje śmieci - odeślemy je do ciebie" - ostrzega Minister Środowiska Tajlandii, Varawut Silpa-archa, który na swoim oficjalnym koncie na Facebooku zamieścił galerię zdjęć pokazującą przygotowane do wysyłki paczki, zawierające... śmieci.

Cytat:
Poinformował też, że przesyłka zawierająca odpadki to tylko część akcji, bo nieodpowiedzialni turyści powinni spodziewać się ważniejszego wezwania - a mianowicie mandatu za naruszenie porządku.


:brawo:

"Tajski park narodowy odsyła śmieci turystom. "Zapomniałeś czegoś""
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-22, 08:53   "Mit szarży na czołgi. Polscy ułani mieli inny sposób na Niemców" - wypowiada się Maciej Rosalak:Cytat:
Zaczęło się od relacji reporterów niemieckich i włoskich, których sprowadzono pod pomorskie Krojanty, wmawiając im, że na pobojowisku leżą polscy ułani, zabici, gdy atakowali szablami pancerze niemieckich tanków. Historia ta spodobała się zwłaszcza dziennikarzowi "Corriere della Sera" - Indro Montanellemu. Napisał więc tak barwną relację "naocznego świadka", że podchwyciła ją prasa światowa. Do bezkrytycznego przyjęcia wersji niemieckiej i do zmyśleń przyznał się dopiero niemal 60 lat po wojnie, ale ów mit utrwaliły przez ten czas setki, jeśli nie tysiące artykułów, książek i filmów.

Cytat:
Wśród ok. 20 szerzej znanych szarż polskich kawalerzystów podczas kampanii wrześniowej ani jednej nie przeprowadzono na czołgi! Nie wszystkie zakończyły się powodzeniem, niektóre były nader krwawe, ale żadnej nie można odmówić sensu, a większości - osiągnięcia wyznaczonego celu. Oto np., gdy porozbijane oddziały Armii "Poznań” i "Pomorze” przedzierały się do Warszawy znad Bzury, właśnie szarże pozwoliły przełamać niemiecką zaporę. Najpierw udało się to 19 września pod Wólką Węglową 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich pod dowództwem płk. Edwarda Godlewskiego, a następnie pod Łomiankami zwiadowi 6. Dywizjonu Artylerii Konnej.

Cytat:
Taktyka działania naszej kawalerii nie polegała na szarżach z szablą w ręku, lecz przede wszystkim na obronie i ataku w szyku spieszonym; konie miały służyć do szybkiego przenoszenia oddziałów z miejsca na miejsce. Przypominało to dawną dragonię. Szarże przewidywano tylko z zaskoczenia, na przeciwnika w marszu lub na biwaku, na tabory i kolumny transportowe. Ewentualnie na kawalerię, której jednostki miała jeszcze nie tylko Armia Czerwona, lecz także Wehrmacht. Szarże na czołgi traktowano oczywiście jako absurd.


:!:

"Mit szarży na czołgi. Polscy ułani mieli inny sposób na Niemców"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-22, 11:35   "Czy wikingowie stworzyli Ruś?" - zagadnienie naświetla Michał Beczek:Cytat:
W 1749 roku rozpoczął się w Rosji spór, który przez ponad dwieście następnych lat miał angażować najwybitniejszych badaczy średniowiecznej Rusi i wpływać na decyzje polityczne rządzących na Kremlu i nad Newą. Wtedy to, w dziewiątym roku panowania cesarzowej Elżbiety Piotrownej, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, Gerhard Fryderyk Muller, wygłosił odczyt zatytułowany Origines gentis et nominis Russorum (O pochodzeniu narodu i nazwy Rosji). Naukowiec niemieckiego pochodzenia dowodził w nim, że zarówno nazwa "Ruś", jak i rządząca do końca XVI wieku dynastia Rurykowiczów wywodziły się ze Skandynawii. W pierwszej połowie XVIII stulecia taki pogląd już kilkakrotnie bywał prezentowany przez badaczy - szczególnie niemieckiego pochodzenia, jak np. Gottlieb Siegfried Bayer. Tym razem jednak zaowocowało to zdecydowanym sprzeciwem innego, licznego grona naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk. Szczególnie gorąco przeciw pracy Mullera wystąpił jego kolega z Akademii, profesor Michaił Wasiliewicz Łomonosow. Negował on wpływ średniowiecznych Skandynawów na początki państwa ruskiego. Co więcej, zarzucał też Mullerowi poniżanie narodu rosyjskiego poprzez odmawianie Rosjanom zdolności państwowotwórczych.

Cytat:
Źródła pomocne przy badaniu obecności Skandynawów na ziemiach ruskich to wiele dzieł pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Są to zarówno staroskandynawskie sagi, kroniki i roczniki tworzone w klasztorach i na dworach łacińskiej Europy, prace bizantyjskich historyków, dzieła arabskich podróżników oraz, rzecz jasna, ruskie latopisy. Te ostatnie były połączeniem kroniki i rocznika - obok narracji rocznej charakteryzowały się bardzo obszernymi opisami wydarzeń, często można w nich znaleźć także luźno związane z daną datą wtrącenia, np. pouczenia moralizatorskie.

Cytat:
Kierunki ekspansji poszczególnych ludów skandynawskich były naturalnie wyznaczane przez obszar ich zamieszkania. Norwegowie najliczniej zasiedlali Orkady, Szetlandy i Hebrydy, z czasem kolonizując także Islandię i Grenlandię, z kolei duńscy wojownicy najeżdżali Wyspy Brytyjskie i ziemie Franków. Dla ludów zamieszkujących dzisiejszą Szwecję naturalnym obszarem zainteresowań stawały się wschodnie wybrzeża Bałtyku.

Cytat:
Około 650 roku Goci założyli kolonię na terenie dzisiejszej Łotwy, nieopodal miasta Lipawa. Jeszcze jedno stulecie musiało minąć, nim swe ośrodki Skandynawowie zaczęli zakładać na ziemiach, które później wejdą w skład państwa ruskiego. Pierwszym takim miejscem był punkt handlowy Ładoga, zwany przez Skandynawów Aldeigja (obecnie miejscowość Stara Ładoga w Rosji). Fińskie pochodzenie nazwy wskazuje, że ośrodek ten założono na terenach zamieszkanych przez Finów, a nie przez Słowian, których siedziby nie sięgały tak daleko na północ.

Cytat:
Atutem Ładogi było łatwe dotarcie do niej drogą wodną ze Skandynawii. Po rejsie przez Bałtyk statek Swewów przepływał Zatokę Fińską, by następnie zmierzyć się z nurtem rzeki Newy. Brała ona swój początek w jeziorze Ładoga, do którego dzięki temu docierali przybysze ze Skandynawii. Wtedy szwedzkim kupcom wystarczyło tylko znaleźć wpadającą do jeziora rzekę Wołchow i popłynąć w jej górę około 20 kilometrów, by dotrzeć do obfitującej w miód i futra stacji w Aldeigji.
"Czy wikingowie stworzyli Ruś?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-22, 13:54   "Będę za tobą tęsknić Rugio! (a zwłaszcza za tymi 7. rzeczami) - o pobycie na tej niemieckiej wyspie opowiada Zofia Jurczak:Cytat:
Urlop się zbliżał, a wciąż nie był rozparcelowany.

Cytat:
Tymczasem pomysł na wakacje krył się na dnie biurka w rodzinnym domu.

Cytat:
Na okładce "Skały kredowe na Rugii" Caspara Davida Friedricha. Dla większości pierwszy i jedyny kontakt z Rugią. Nie chciałam dłużej pozostawać w tym gronie, więc na wakacje pojechałam do Niemiec.

Cytat:
Na Rugii są miejsca, w których nie zobaczycie samochodu. I o ile w Parku narodowym Jasmund (to tam, gdzie kredowe klify) wydaje się to być naturalną koleją rzeczy, o tyle wsie pozbawione widoku aut, to coś czego w Polsce próżno szukać.

Cytat:
Rokitnik smakuje specyficznie, trudno to do czegokolwiek porównać. Jest przyjemnie cierpki, bo zawiera ogromną ilość witaminy C, ale - co zdumiewające u rośliny - także nienasycone kwasy tłuszczowe plus od groma innych dobroci. Samo zdrowie, w dodatku pycha.

Cytat:
Słowo, które koniecznie trzeba opanować przed podróżą na Rugię: Fischbrötchen, czyli po naszemu kanapka z rybą. Chrupiąca bułeczka, liść sałaty, kleks sosu, cebula i płat świeżutkiego śledzia: zwykle matiasa lub bismarcka.

Cytat:
Gdy kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie plaży na niemieckim wybrzeżu Bałtyku nie mogłam uwierzyć, że zrobiono je w dwudziestym pierwszym wieku.

Cytat:
W ogóle na Rugii można poczuć klimat letniska sprzed lat. Z wielkim szacunkiem traktuje się tu bowiem przedwojenną architekturę kurortową.

Cytat:
Słodkie domki, małe sady i ukwiecone ogródki. Pruski mur i dachy kryte strzechą nie należą do rzadkości.

Cytat:
Oczy odpoczywają od krzykliwych fasad, bo na Rugii na serio dba się o spójność krajobrazu kulturowego i oto, by to co nowe pasowało do tego, co stare.

Cytat:
No dobra, jest jeszcze kilka niezbyt urodziwych pamiątek po NRD, które na Rugię zaprosiło przemysł. Jest też dramatycznie brzydki, betonowy hotel Rugia, który widać niemal z każdego miejsca w Sassnitz.

Cytat:
Tymczasem Schaprode jest ujmujące i sielskie. Z zadbanymi ogródkami, niedużymi domami i trzynastowiecznym kościołem leżącym na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego."Będę za tobą tęsknić Rugio! (a zwłaszcza za tymi 7. rzeczami)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-22, 21:59   "Między początkiem a końcem świata Milczan" - pisze Paweł Konczewski:Cytat:
Milsko zamieszkane we wczesnym średniowieczu przez zachodniosłowiańskie plemię Milczan to współczesne Górne Łużyce. Jest to kraina historyczno-geograficzna położona w większości w Saksonii, a w około 1/3 w Polsce (w powiatach zgorzeleckim i lubańskim województwa dolnośląskiego). Jej południowy fragment - Góry Łużyckie - znajduje się w Czechach. Na tym pograniczu tysiąc lat temu ścierały się interesy Niemiec, Czech i Polski, a mieszkający tam wówczas Milczanie odchodzili właśnie do lamusa historii pod militarną presją ze strony sąsiadów. Jak do tego doszło? Jak wyglądał świat Milczan zanim ulegli oni dominacji sąsiadów? Jak oni sami wyglądali? Jak wyglądało ich życie codzienne? W co wierzyli? Co po nich pozostało?


...

"Między początkiem a końcem świata Milczan"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 05:31   "To wtedy po raz pierwszy zawiał "boski wiatr". Krwawa historia mongolskiej inwazji na Japonię" - opowiada Marcin Waincetel:Cytat:
Przenosimy się do roku 1274, kiedy na kontynencie azjatyckim niemal niepodzielnie rządzi imperium mongolskie. Jednak jego zwycięski - i niezwykle brutalny - marsz niebawem może zostać przerwany. Wszystko za sprawą wyspy położonej dokładnie pośrodku Cieśniny Koreańskiej. Cuszima - bo o niej mowa - wkrótce stanie się polem piekielnej walki pomiędzy siłami mongolskimi i japońskimi.

Cytat:
Kubilaj-chan odebrał staranne wykształcenie i dbał o rozwój rzemiosła, nauki i sztuki (również wojennej). W 1260 roku został mongolskim chanem. Stopniowo podbijał tereny należące do sąsiadujących państw. W końcu przeniósł stolicę swego imperium z Karakorum do Chanbałyku, czyli dzisiejszego Pekinu.

W roku 1271 założył dynastię Yuan, aby osiem lat później obwołać się cesarzem Państwa Środka. W międzyczasie zapoczątkował wyjątkowo krwawą inwazję, której celem była Japonia. A pierwszym przystankiem wojennej kampanii stała się właśnie Cusiszma.

Cytat:
Jego siły obejmowały łącznie - wedle różnych szacunków - nawet do 30 tysięcy żołnierzy mongolskich, chińskich, dżurdżeńskich i koreańskich. Jednym z pierwszych celów inwazji stała się wspomniana wyspa Csuszima, która w tamtym okresie była wyjątkowo ważnym ośrodkiem handlowym. Próba jej obrony przez ostatniego samuraja jest punktem wyjścia dla fabuły "Ghost of Tsushima".

Cytat:
"Boski wiatr" początkowo był określeniem tajfunów, które dwukrotnie (w latach 1274 i 1281) pokrzyżowały flocie mongolskiej plany. Tak jak miało to miejsce przed atakiem na Kiusiu - jedna z największych ofensyw morskich w dziejach zakończyła się wtedy sromotną klęską najeźdźców.

Cytat:
Trwająca ponad 50 dni inwazja została przerwana właśnie przez podmuch boskiego wiatru. Uciekający w panice przed tajfunem wojownicy mongolscy ratowali się ostatkiem sił, lecz kolejne ich okręty rozbijały się o przybrzeżne skały. Ocalałe niedobitki wielkiej armii (a szacuje się, że mogła liczyć nawet 100 tysięcy osób) ginęły na pełnym morzu.


...

"To wtedy po raz pierwszy zawiał "boski wiatr". Krwawa historia mongolskiej inwazji na Japonię"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 07:06   "Burza magnetyczna mogła przyczynić się do zatonięcia Titanica":Cytat:
- Naoczni świadkowie opisali zorzę polarną w regionie w czasie katastrofy Titanica - relacjonuje Mila Zinkova, niezależna badaczka pogody i fotografka w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Weather".

Cytat:
Silna burza słoneczna (zwana również burzą geomagnetyczną) mogła mieć wpływ na kompasy i systemy komunikacyjne wykorzystywane na Titanicu, a także na pobliskich statkach próbujących przyjść z pomocą po katastrofie. Nawet małe zakłócenie mogło wystarczyć, aby doprowadzić do katastrofy - przekonuje Zinkova.

Cytat:
Sygnały radiowe tej nocy były również "dziwne", informowali operatorzy oceanicznego liniowca RMS - jednego ze statków, który odpowiedział na wezwanie pomocy. Sygnały S.O.S., jak twierdzi Zinkova, wysyłane przez Titanica na pobliskie statki nie były słyszane, a odpowiedzi na Titanicu nigdy nie zostały odebrane.


...

"Burza magnetyczna mogła przyczynić się do zatonięcia Titanica"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 07:27   Alex Byrne: "Czy płeć biologiczna jest konstruktem społecznym? Analiza argumentów":Cytat:
"Płeć biologiczna i płeć społeczno-kulturowa to nie to samo" - napisała jakiś czas temu na Twitterze niezwykle popularna youtuberka i edukatorka seksualna Laci Green. Zgodnie z jednym z przyjętych sposobów wyjaśniania tej różnicy płeć biologiczna jest danym naturalnie surowym materiałem, który podlega następnie kształtowaniu przez kulturę i społeczeństwo. Czy tak jest istotnie?

Cytat:
Jej zdaniem natura daje nam coś w rodzaju gliny, która podlega formowaniu przez normy kulturowe i struktury władzy, nie daje nam natomiast ciał obdarzonych płcią biologiczną, tak jak nie daje nam policjantów, profesorów filozofii czy ludzi, którzy określają się jako osoby niebinarne. Płeć biologiczna nie jest sprawą samej biologii, lecz stanowi po części kwestię społeczną czy kulturową; jest społecznie (albo kulturowo) "skonstruowana".

Cytat:
Jeśli Butler ma rację, otwierają się przed nami radykalne możliwości. Skoro płeć biologiczna jest przez nas konstruowana, to możemy ją unicestwić lub skonstruować inaczej. Idea, że płeć biologiczna to konstrukt społeczny, nie jest wprawdzie oryginalnym pomysłem Butler, ale w jej sformułowaniu najsilniej oddziałuje na badania akademickie i kulturę popularną.


:?:

Alex Byrne: "Czy płeć biologiczna jest konstruktem społecznym? Analiza argumentów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 07:44   "Zrekonstruowano twarz dziecka, które żyło w starożytnym Egipcie. Pomógł tomograf i portret trumienny" - powiadamia Katarzyna Grzelak:Cytat:
Naukowcy z Muzeum Egipskiego w Monachium, gdzie przebywa mumia, postanowili sprawdzić, na ile trumienny portret odpowiadał rzeczywistemu wyglądowi pochowanego. W tym celu - bez otwierania sarkofagu - przeprowadzili tomografię komputerową.

Dzięki skanom uzyskali obraz zabalsamowanej głowy, na podstawie którego stworzyli model 3D samej czaszki, a następnie - cyfrową rekonstrukcję twarzy chłopca.


:!:

"Zrekonstruowano twarz dziecka, które żyło w starożytnym Egipcie. Pomógł tomograf i portret trumienny"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 08:40   "Dom Partii Ludowej, niczym spodek kosmiczny... Witaj, Buzłudża!" - do zwiedzania zaprasza Dawid Białowąs:Cytat:
Buzłudża, przypominająca na pierwszy rzut oka spodek kosmiczny, to największy socrealistyczny budynek-pomnik w Bułgarii, a ponoć także w całej Europie.

Cytat:
Zanim"Buzłudża" wrosła w świadomość Bułgarów jako brutalistyczny pomnik, tą nazwę nosił szczyt, na którym stoi dzisiejszy opuszczony Dom Partii. W 1868 roku, w rejonie nieodległej przełęczy Szipka, doszło do krwawych starć partyzanckich oddziałów pod wodzą generała Hadżiego Dimityra z Turkami. Ze względu na znaczną przewagę, bitwa została przegrana - na cześć poległego Dimityra, jego imieniem nazwano pobliski szczyt. Po latach, na przełęczy Szipka wzniesiono niewielkie muzeum historyczne, będące do dziś ważnym miejscem pamięci. Tym bardziej, że przykładny heroizm partyzantów odbił się szerokim echem, stając się inspiracją dla Bułgarów, którzy 8 lat później wywalczyli niepodległość.

Cytat:
W 1959 roku komunistyczne władze ogłosiły ogólnokrajowy konkurs na projekt pomników, mających podkreślać potęgę bułgarskiego socjalizmu. Jeden z nich to właśnie Buzłudża, od początkowych faz projektu szokująca rozmachem i kształtem, przypominającym spodek kosmiczny.

Cytat:
Myślicie sobie pewnie, że postawienie tak wielkiego budynku w tak trudnym terenie musiało nadszarpnąć budżet państwa? Otóż nie! Cały koszt, czyli w sumie około 35 mln dolarów, został pokryty z dobrowolnych (rzekomo) datków obywateli. Społeczeństwo było tak hojne, że starczyło jeszcze na drugi pomnik kilkaset metrów dalej, stanowiącym oś widokową z Buzłudżą.


:shock:

"Dom Partii Ludowej, niczym spodek kosmiczny... Witaj, Buzłudża!"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-23, 16:36   "Atrakcje Poznania na każdą porę roku" - polecają Kasia i Tomek:Cytat:
Zdecydowanym faworytem i atrakcją dla każdego miłośnika historii będzie wizyta w historycznym centrum Poznania - na Ostrowie Tumskim. Kto czytał Cherezińską, będzie się tu doszukiwał opisanych w książkach smaczków, a kto pierwszych Piastów kojarzy tylko z podręczników, ten stanie z nimi oko w oko - dosłownie!

Cytat:
Choć wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym nie brzmi jak najbardziej ekscytujący przystanek wycieczki, to jeśli choć trochę lubicie oglądać sztukę sakralną, warto znaleźć dla tego miejsca chwilę w swoim grafiku. Prezentowane na wystawie przedmioty to obiekty najwyższej klasy, o niezwykle ważnym znaczeniu dla historii chrześcijaństwa w Polsce.

Cytat:
Oczywiście nad Ostrowem Tumskim bezapelacyjnie króluje jeden budynek - strzelista poznańska katedra. Wrażenie w tym sięgającym X wieku budynku robi jego kubatura - choć wnętrze jest skromne, w porównaniu do podobnych randze katedr, dobrze jest przypatrzeć się poznańskim murom i sklepieniom.

Cytat:
Ciekawą formą uzupełnienia wycieczki po Ostrowie będzie spacer treścią questu "Początek Polski w Poznaniu", który prowadzi najważniejszymi miejscami na wyspie, dopowiadając przy okazji również kilka ciekawostek, na które nie zwrócilibyśmy uwagi.

Cytat:
Na końcu ulicy Posadzego, na której znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, znajdziecie intrygujący ceglany budynek- Śluzę Katedralną będącą pozostałością po pruskiej Twierdzy Poznań, a na jego końcu – przejście do Bramy Poznania ICHOT, jednego z najciekawszych muzeów ( a dokładniej: centrum interpretacji dziedzictwa) w Poznaniu.
"Atrakcje Poznania na każdą porę roku"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-24, 05:57   "Bitwa pod Piławcami, czyli "hańba plugawiecka"" - pisze Roman Sidorski:Cytat:
Zniesienie wojsk koronnych nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem (26 maja 1648 roku) sprawiło, iż Rzeczpospolita została niemal pozbawiona regularnej armii (zaliczyć do niej można skromne załogi niektórych twierdz oraz liczącą 1200 żołnierzy gwardię królewską). Na kresach południowo-wschodnich pozostawały jeszcze prywatne oddziały magnackie, ich wielkość nie pozwalała jednak na podjęcie próby stłumienia powstania. Wokół wojewody ruskiego Jeremiego Wiśniowieckiego skupiło się w sumie około 6000, a w szczytowym momencie maksymalnie 9000 ludzi, których krwawy odwrót w kierunku Wołynia przyczynił się do wzrostu obopólnej nienawiści (obrońcy księcia podnoszą wszakże, że opinie o jego okrucieństwie są znacznie przesadzone).

Cytat:
Na zjeździe konwokacyjnym, trwającym w Warszawie od 16 lipca do 1 sierpnia, postanowiono podjąć rokowania pokojowe z Chmielnickim, nie zaniedbując jednak przygotowań do dalszej wojny. Zatwierdzono zaciągi poczynione przez sejmiki, zdecydowano o utworzeniu pięciotysięcznej armii na Litwie, pospolitego ruszenia zaś nie zwołano (byłoby ono zresztą wątpliwą pomocą), ale zastrzeżono, że w razie potrzeby będzie to można zrobić w nieco przyspieszonym trybie.

Cytat:
Wobec niewoli hetmanów dowództwo nad wojskiem powierzono trzem regimentarzom, którym przydano do pomocy 32 (!) doradców o bliżej nieokreślonej roli. Popełniono tu niewątpliwie błąd: na mocy zwyczaju władzę nad armią winni przejąć hetmani litewscy (szczególnie hetman polny Janusz Radziwiłł miał do tego odpowiednie kompetencje), natomiast wybranym regimentarzom (Mikołajowi Ostrorogowi, Aleksandrowi Koniecpolskiemu oraz księciu Dominikowi Zasławskiemu-Ostrogskiemu) brakowało autorytetu i doświadczenia w kierowaniu tak dużymi wojskami.

Cytat:
Tymczasem książę Wiśniowiecki postanowił stanąć znacznie dalej na wschód, pod Czołhańskim Kamieniem, około 50 kilometrów od Zbaraża (nieopodal ulokował się też Aleksander Koniecpolski), co argumentował to chęcią osłony ziem leżących na Wołyniu. Rezultatem tego wszystkiego był ogromny chaos, potęgowany dodatkowo przez powolny marsz wielu chorągwi powiatowych, którym częstokroć zupełnie nie spieszyło się, by dołączyć do któregokolwiek z wodzów.

Ponieważ większość wojsk skupiła się ostatecznie wokół Wiśniowieckiego, Ostroróg z Zasławskim również musieli ostatecznie podążyć w kierunku Czołhańskiego Kamienia. 11 września, po wcześniejszych pertraktacjach i publicznym zawarciu zgody między książętami Zasławskim-Ostrogskim oraz Wiśniowieckim, siły regimentarzy i Jeremiego wreszcie się połączyły, a wojewoda ruski podporządkował się wodzom wybranym na konwokacji.

Cytat:
Liczebność sił, jakimi dysponował Chmielnicki, jest trudna do ustalenia, w źródłach brakuje bowiem wiarygodnych informacji na ten temat. Historycy, którzy podjęli się w ogóle zadania oszacowania wielkości kozackiego wojska, bardzo różnią się w ocenach, które wahają się od 30 do 110 tys.

Cytat:
Jeśli kozacki hetman rzeczywiście dowodził tak wielką rzeszą ludzi, to większość z nich stanowiło zbuntowane chłopstwo o dość słabym uzbrojeniu (choć musiało się ono poprawić dzięki licznym zdobyczom), a przede wszystkim niezdyscyplinowane i pozbawione doświadczenia bojowego, choć mające wysokie morale. Stanowiący znakomitą piechotę Kozacy zaporoscy prawdopodobnie rozpłynęli się w tej masie i stracili przynajmniej część swojej wartości bojowej, o czym może świadczyć m.in. późniejsze niepowodzenie oblężeń Lwowa i Zamościa.

Cytat:
Wielkość armii koronnej oszacować łatwiej: pod Piławcami zebrało się blisko 10 tys. spośród niemal 16 tys. zaciągniętych żołnierzy powiatowych, a także liczne chorągwie magnackie. Do tego doliczyć należy m.in. licząca około 1200 ludzi piechotę wybraniecką oraz przeszło tysięczną gwardię królewską (pieszą) – łącznie strona polska dysponowała przynajmniej 30 tys. żołnierzy oraz dość silną artylerią, liczącą od kilkudziesięciu do stu dział.

Cytat:
Wojska koronne stanęły pod Piławcami 20 września i już tego dnia, zanim jeszcze rozbito obozy, doszło do pierwszych walk. Wojewoda Kijowski Tyszkiewicz samowolnie postanowił wykorzystać szansę na zdobycie sławy i uderzył na groblę stanowiącą jedyną przeprawę przez rzekę Pilawkę (Ikwę) i bronioną w związku z tym przez licznych Kozaków i kilka dział. Pierwsze uderzenie było udane, ale kontrnatarcie powstańców odrzuciło napastników. Postawiony przed faktem dokonanym książę Zasławski pchnął do walki kolejne chorągwie i ostatecznie udało się groblę zdobyć, a na drugim brzegu rzeki wybudować szaniec i obsadzić go dość silną załogą, dzięki czemu uzyskano przyczółek umożliwiający wojskom bezpieczną przeprawę.

Cytat:
22 września upłynął na pomniejszych utarczkach, wieczorem zaś do obozu kozackiego przybyły pierwsze oddziały tatarskie witane salwami z dział. Choć ordyńców nie było raczej więcej niż 3000, w obozie polskim nastroje ogromnie się pogorszyły. 23 września to dzień największych walk, toczonych jednak bezładnie, rozpoczętych po raz kolejny od samowolnego uderzenia części oddziałów. Podczas gdy jedne chorągwie wykazywały się odwagą i zaciętością, inne w ogóle odmawiały ruszenia do boju, w związku z czym bitwa pozostawała nierozstrzygniętą.

Cytat:
Odwrót, ubezpieczany przez Wiśniowieckiego, miał nastąpić nocą w szyku taborowym. Gdy się rozpoczął, gruchnęła plotka, iż regimentarze uciekli, co wywołało niepohamowany wybuch paniki. Kto pierwszy zaczął uchodzić, nie wiadomo, gdyż po bitwie wszyscy oskarżali się nawzajem, aczkolwiek wydaje się, że książę Jeremi rzeczywiście opuścił obóz jako jeden z ostatnich. Uciekali wszyscy, od regimentarzy, po ciury obozowe, zostawiając na miejscu wozy z bogatymi dobrami, armaty, a nawet broń i zbroje. Kozacy dopiero rano zorientowali się, że po trzydziestotysięcznym wojsku nie ma już śladu i z zadziwieniem przyglądali się ogromnym łupom, jakie udało im się zdobyć praktycznie bez walki. Ponoć srebrną zastawę czy jedwabne szaty można było potem kupić od Kozaków za czarkę wódki.


:-(

"Bitwa pod Piławcami, czyli "hańba plugawiecka""
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-24, 07:48   "Początki ochrony praw zwierząt. Zaczęło się w XVII-wiecznej Irlandii od zakazu barbarzyńskiego traktowania koni i owiec" - autorem materiału jest Wojtek Duch:Cytat:
Irlandzka ustawa przeciwko przyczepianiu pługów do końskich ogonów i zrywaniu wełny z żywych owiec to pierwsze na świecie prawo zakazujące okrucieństwa wobec zwierząt. Zostało uchwalone już w 1635 r. przez irlandzki parlament, będący wówczas pod wpływem angielskiej dominacji.

Cytat:
Zanim irlandzki parlament uchwalił tę ustawę próbowano innymi metodami oddziaływać na irlandzkie zwyczaje, wprowadzając lokalne zarządzenia. Jednakże urzędnicy w zamian za łapówki nie egzekwowali grzywien za korzystanie z krótkiego pługa. Co prawda w części kraju udało się osiągnąć zamierzone efekty, ale na północy nadal była to często stosowana metoda uprawy roli. Król angielski Jakub I Stuart mając o tym wiedzę nakazał zaostrzenie kursu, o co apelował do angielskiego namiestnika w Irlandii Olivera St Johna.

Cytat:
Ostatecznie ta kwestia została uregulowana ustawą przyjętą przez irlandzki parlament. Jej inicjatorem był kolejny namiestnik, czyli Thomas Wentworth, 1 Earl Strafford. Był on odpowiedzialny za pierwsze prawdziwe prawo zabraniające okrucieństwa wobec zwierząt, było to pierwsze prawo dotyczące praw zwierząt w historii.

Cytat:
Przyjęta ustawa miała następujące brzmienie:

"Nikt nie będzie orał ani pracował używając końskiego ogona (...) Żadna osoba ani osoby po zakończeniu obecnego parlamentu, nie będą zrywać wełny żadnej żywej owcy, ani powodować, ani nakłaniać do jej zrywania, zamiast jej ścinania lub przycinania (...) A jeśli ktoś postąpi wbrew temu aktowi i jego zamiarowi sędziowie pokoju będą mieli na mocy tego aktu prawo do zasięgania informacji, wysłuchiwania i rozstrzygania wszelkich przestępstw i wykroczeń popełnionych wbrew temu aktowi oraz do karania przestępców, którzy postępują w sprzeczności z tym aktem, grzywną i więzieniem, tak jak uznają to za stosowne."


Cytat:
Ustawa z 1635 r. była dla Anglików źródłem sporych dochodów. Bowiem główną karą za jej nieprzestrzeganie była grzywna. To rodziło także pole do nadużyć, gdyż chłopi płacili łapówki angielskim urzędnikom, by Ci przymykali oko na zakazane praktyki. Anglicy poprzez ustawę chcieli także oddziaływać kulturowo na Irlandczyków, by stawali się bardziej angielscy. Na tym polu mogło mieć to związek z tym, że zakazane praktyki w Anglii nie były upowszechnione.


:idea:

"Początki ochrony praw zwierząt. Zaczęło się w XVII-wiecznej Irlandii od zakazu barbarzyńskiego traktowania koni i owiec"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14769
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-24, 08:56   1. "Pierwsza kobieta na Księżycu - plan NASA na 2024 rok. Koszt misji: 28 mld dolarów" - zawiadamia Katarzyna Grzelak:Cytat:
Amerykańska agencja kosmiczna ujawniła właśnie plany misji Artemis. W ramach przedsięwzięcia za cztery lata na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii oraz pierwszy mężczyzna od czasu ostatniego lądowania w 1972 roku.

Cytat:
Artemis - inaczej Artemida - to imię, jakie w mitologii greckiej nosiła "wielka łowczyni” - bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności. Podobnie jak Apollo był bogiem słońca i życia, tak Artemidę uznawano za boginię księżyca i śmierci. Artemida była też siostrą bliźniaczką Apolla, po którym nazwano wcześniejsze misje NASA. A misja Apollo 11 odniosła sukces wynosząc pierwszych ludzi na Księżyc 20 lipca 1969 roku.

Cytat:
Artemis to część realizacji dyrektywy dotyczącej polityki kosmicznej, którą w grudniu 2017 r. podpisał prezydent Donald Trump. Zawarto w niej m.in. zapis wzywający do powrotu ludzi na Księżyc w celu "długoterminowej eksploracji i wykorzystania" jego zasobów. NASA stwierdziła, że ​​ma nadzieję, że większa eksploracja Księżyca pomoże Stanom Zjednoczonym w ustanowieniu strategicznej obecności w kosmosie i rozwijaniu ich międzynarodowych partnerstw.
"Pierwsza kobieta na Księżycu - plan NASA na 2024 rok. Koszt misji: 28 mld dolarów"

2. "Tel Awiw, jako pierwsze miasto na świecie, wprowadza elektryczną drogę" - informuje Jan Sochaczewski:Cytat:
Trolejbusy 2.0 nie wymagają kabli. Podobnie jak nowe telefony komórkowe da się je zasilać bezprzewodowo. Odpowiednią do tego infrastrukturę zaczęło pilotażowo wdrażać izraelskie miasto Tel-Awiw.

Cytat:
Testowy odcinek zaczynać się będzie przy pokazanej na zdjęciu powyżej stacji kolejowej koło uniwersytetu a kończyć niespełna dwa kilometry dalej, przy stacji Klatzkin. W ramach tego eksperymentalnego odcinka drogi część z ładowaniem bezprzewodowym ciągnąć się będzie na nieco ponad 500 metrach.

System ElectReonu składa się m.in. z umieszczonych pod asfaltem miedzianych cewek podłączonych do miejskiej sieci elektrycznej. Z nich energia przekazywana jest odpowiednio przystosowanym do tego autobusom. Odbiorniki w ich podłogach przekazują energię do baterii zasilających układ napędowy.
"Tel Awiw, jako pierwsze miasto na świecie, wprowadza elektryczną drogę"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-09-24, 17:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,39 sekundy. Zapytań do SQL: 12